Jesteś poszukiwany listem gończym, europejskim nakazem aresztowania, międzynarodowym listem gończym, chcą Cię deportować?

 

 

 

 

Aktualności

List żelazny - ENA - List gończy

Jesteś poszukiwany listem gończym, Europejskim Nakazem Aresztowania, wydano za Tobą czerwoną notę Interpolu ?

Może warto złożyć we właściwym Sądzie wniosek o list żelazny. Adwokat Krzysztof Tumielewicz – Kancelaria Adwokacka Tumielewicza tłumaczy kto ma szansę na uzyskanie listu żelaznego.


Adwokat Krzysztof Tumielewicz występuje w imieniu Klientów o list żelazny.

Komu przysługuje list żelazny 

List żelazny przysługuje osobie, wobec której toczy się postępowania karne. Osoba ta przebywa za granicą. Prokurator chce zatrzymać osobę, i wystąpić z wnioskiem o areszt. My zaś chcemy zawalczyć o gwarancje odpowiadania z wolności.


Kto może wydać list żelazny 

List żelazny może wydać na wniosek podejrzanego – właściwy Sąd Okręgowy.

Co znaczy list żelazny 
List żelazny oznacza gwarancje odpowiadania z wolnej stopy do danej sprawy.

 

Ile kosztuje list żelazny

Wniosek o list żelazny jest wolny od opłat sądowych. Wynagrodzenie adwokata za list żelazny jest uzależnione od charakteru sprawy, rangi sprawy, tego gdzie jest prowadzona dana sprawa karna. Zawsze rekomendujemy aby zacząć od konsultacji prawnej której koszt średnio w Naszej Kancelarii Adwokackiej to ok 400 zł brutto.

Koszt reprezentacji zaś jest uzależniony od wielu innych czynników, i mieści się w przedziale od kilku tysięcy złotych za nieskomplikowaną sprawę karną, do kilkunastu, a niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od czasu trwania sprawy, liczby godzin które Kancelaria musi poświęcić na obsługę danego zadania. W obecnych realiach, jeśli chcemy mieć zagwarantowany wysoki poziom obsługi prawnej, faktyczny dostęp do adwokata, możliwość codziennego kontaktu, widzeń, itp. musimy liczyć się z wynagrodzeniem oscylujących wokół kwoty 300 zł netto za jedną godzinę pracy Kancelarii Adwokackiej. Jeśli ktoś wycenia swoją pracę na znacznie mniej, może to w praktyce spowodować, że będziecie Państwo poszukiwać innych rozwiązań.

List żelazny - jak uzyskać 
Kancelaria Adwokacka Tumielewicz oferuje kompleksową obsługę prawną spraw karnych. List żelazny może być wydany przez Sąd gdy sprawa jest na etapie prokuratorskim, czyli jest prowadzona przez Policję lub prokuraturę, albo gdy już na etapie sądowym. List żelazny, adwokat Szczecin, Adwokat od spraw karnych, obrona w sprawach karnych, prawo karne adwokat Szczecin.

Jesteś poszukiwany – nie czekaj, nie zwlekaj złóż wniosek o list żelazny. W przeciwnym razie narażasz się na zarzut ukrywania się przed postępowaniem karnym. Dostaniesz list żelazny, to od razu przyjedź, i staw czoła postępowaniu karnemu. Wniosek o list żelazny dla podejrzanego o kierowanie grupą – często prowadzi do uprzywilejowanie osoby której nie udało się zatrzymać policji. Tworzy sytuacje niesprawiedliwe, bo takie w których osoby o znacznie mniej doniosłych rolach są tymczasowo aresztowane, a inne – np. takie którym się przypisuje kierowanie zorganizowaną grupą, przebywają na wolności, bo dostały zgodę na list żelazny.

Czym jest list żelazny - w jakich sytuacjach jest wydawany ? List żelazny jest decyzją Sądu Okręgowego o zezwoleniu na odpowiadanie z wolnej stopy. Jest wydawany na wniosek zainteresowanego, który przebywa za granicą i oświadczy, że stawi się w wyznaczonym terminie. 

Przykłady medialne. Np. adwokat Sebastiana M. wystąpił o wydanie listu żelaznego dla jego klienta, który jest poszukiwany listem gończym w sprawie tragicznego wypadku na autostradzie. Beneficjentem listu żelaznego był znany pięściarz Andrzej Gołota. List żelazny zapewnia podejrzanemu przebywającemu za granicą ochronę przed zatrzymaniem i pozbawieniem wolności. 

Ile się czeka na wydanie listu żelaznego – średnio od 2 do 4 miesięcy od złożenia wniosku – plus do 2 miesięcy na rozpoznanie ew. odwołania od decyzji Sądu pierwszej instancji.

Procedura uzyskania listu żelaznego – przykłady z praktyki adwokata Krzysztofa Tumielewicza.

Gwarancja wolności pod warunkiem, że złożymy oświadczenie, że stawimy się do prokuratora, w praktyce najczęściej, że wpłacimy poręczenie. Musimy wykazać, że jesteśmy za granicą. List żelazny zapewnia podejrzanemu pozostawanie na wolności aż do prawomocnego zakończenia postępowania. Sąd okręgowy rozpoznający wniosek podejrzanego o wydanie listu żelaznego w postępowaniu przygotowawczym nie jest związany sprzeciwem prokuratora. 


Kiedy w praktyce wnioskujemy o listy żelazne 

Najczęściej z procedurą listu żelaznego mamy do czynienia w sprawach dotyczących zorganizowane przestępczości, w poważnych sprawach karnych. Kiedy tymczasowe aresztowanie stosowane jest wobec wielu osób.

Zapraszamy do lektury również na www.kairp.pl , czy www.adwokat-tumielewicz.pl gdzie również opisujemy Nasze doświadczenia w procedurze uzyskiwania listów żelaznych. 

 

 

Zobacz również

Ochrona środowiska

Areszt z upływem czasu traci na znaczeniu

Adwokat od spraw karnych Szczecin

Kamienica Dohrna Szczecin w Archiwolcie

Nieruchomości i proces inwestycyjny