Jesteś poszukiwany listem gończym, europejskim nakazem aresztowania, międzynarodowym listem gończym, chcą Cię deportować?

 

 

 

 

Aktualności

Zatrzymanie Buddy, loterie Internetowe, promocyjne czy nie

Zatrzymanie Buddy, wzbudziło poruszenie mediami. Budda został przywieziony do Szczecińskiej Delegatury Prokuratury Krajowej. W tle tzw. ustawa o grach hazardowych, w tym zagadnienia prawne, tzw. loterie internetowe, tzw. loterie promocyjne, i inne. 

Wszyscy zadają sobie pytanie, czy loterie Buddy są zgodne z prawe.

Zacznijmy od podstawy prawnej organizowania loterii, którą znajdziemy w ustawie o grach hazardowych.

 

Zgodnie z art. 3 tej ustawy, określający zasady urządzania i prowadzenia działalności w zakresie gier hazardowych, urządzanie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty i gier na automatach oraz prowadzenie działalności w tym zakresie jest dozwolone na podstawie właściwej koncesji, zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia.

 

Zgodnie z art. 7 ustawy, który stanowi, że zasady urządzania gier bingo fantowe oraz loterii: fantowych, promocyjnych i audiotekstowych, loterie fantowe, gry bingo fantowe i loterie promocyjne mogą być urządzane, na podstawie udzielonego zezwolenia, przez osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. 1a. Loterie fantowe lub gry bingo fantowe, w których wartość puli wygranych nie przekracza kwoty bazowej, o której mowa w art. 70, mogą być urządzane przez podmioty wymienione w ust. 1, po dokonaniu ich zgłoszenia. Zgłoszenia dokonuje się nie później niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia tej gry. 1b. Loterie fantowe oraz gry bingo fantowe w których wartość puli wygranych jest wyższa od kwoty bazowej, o której mowa w art. 70, oraz nie przekracza piętnastokrotności tej kwoty, mogą być urządzane przez organizację pożytku publicznego po dokonaniu ich zgłoszenia. Zgłoszenia dokonuje się nie później niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia tej loterii lub gry. Łączna wartość puli wygranych w loteriach fantowych lub w grze bingo fantowe organizowanych przez organizację pożytku publicznego w oparciu o zgłoszenia, nie może przekroczyć w ciągu roku kalendarzowego trzydziestokrotności kwoty bazowej, o której mowa w art. 70. 2. Loterie audioteksowe mogą być urządzane, na podstawie udzielonego zezwolenia, wyłącznie przez spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 7a.

 

Kolejny przepis który odnosi się do tego typu loterii to art. 13 stanowiący o urządzaniu loterii i gier zgodnie z zatwierdzonym regulaminem. Przepis ten stanowi, że loterie fantowe, gry bingo fantowe, loterie promocyjne i loterie audioteksowe mogą być urządzane jednorazowo w skali ogólnokrajowej lub lokalnej zgodnie z zatwierdzonym regulaminem.


Przepis art. 29a. zakaz uczestnictwa w grach hazardowych przez Internet, odnosi się z kolei do tego, że zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet przez podmioty niewykonujące monopolu państwa w tym zakresie, które urządzają gry hazardowe przez sieć Internet bez wymaganego zezwolenia.


Loterie Internetowe. Z informacji o których możemy napisać, za organizacje loterii internetowych firmowych przez Budde mają stać różne firmy. Czy Budda jest jedynie medialną twarzą tych przedsięwzięć ? Czy ktoś opiniował pod względem prawnym organizacje tych, innych loterii organizowanych przez YouTube ?

Czy i jakie znaczenie ma kwestia liczby zorganizowanych loterii. Czy można organizować kolejne. Jakie znaczenie ma data zakupu fantów, a oficjale ogłoszenie kolejnej loterii.

 

Jak wynika z powołanych przepisów, w Polsce organizacja loterii z nagrodami pieniężnymi lub rzeczowymi o dużej wartości jest ściśle reglamentowana przez państwo.

 

Aby legalnie przeprowadzić taką loterię, bezwzględnie konieczne jest uzyskanie specjalnego zezwolenia, koncesji od właściwych organów państwowych. Jak to się ma w przypadku tzw. loterii promocyjnych. Loterie promocyjne, czyli loterie w której nagrody są przyznawane w związku z zakupem towaru lub usługi. W tym przypadku towarem uprawniającym do udziału w losowaniu jest tzw. ebook.

 

Dlaczego ebook ? Ebook jako produktu promocyjny. Jako produkty cyfrowe ebooki są opodatkowane niską stawką VAT wynoszącą 5 proc. Jakie znaczenie dla oceny legalności loterii ma to, że ebooka kupuje się by móc wziąć udział w loterii ?

Co w sytuacji gdy zakup ebooka jest po to by wziąć udział w loterii. Jakie warunki formalne muszą spełnić organizatorzy loterii promocyjnych. W tym uzyskanie zezwolenia od Izby Administracji Skarbowej, zgłoszenie loterii do Urzędu Celno-Skarbowego, opublikowanie regulaminu loterii, itp.

 

Adwokat Szczecin, adwokat Krzysztof Tumielewicz, adwokat Marta Kowalińska. 

 

www.adwokaciszczecin.pl

 

 

 

Zobacz również

Obsługa prawna B2B Dla Biznesu

Areszt z upływem czasu traci na znaczeniu

Adwokat Szczecin Ilona Pawlikowska Gratulujemy

Prawo karne - Listy żelazne Szczecin i Katowice

Nieruchomości i proces inwestycyjny